Poradnik modelarski: Część 2: Moje propozycji modeli dla poczatkujących.

 Witam wszystkich !!!

Jakiś czas temu na serwisie YouTube zamieściłem moje propozycje modeli dla początkujących. Postanowiłem troszkę temat rozbudować w formie pisemnej. W trzeciej części postaram się przejść już do konkretów czyli do malowania pędzlem modelu czołgu T-34/76. Czwarta będzie poświęcona malowaniu aerografem. Oczywiście lista jest niepełna i z czasem postaram się ją aktualizować.

Przygodę z modelarstwem warto rozpocząć od prostych modeli proponowanych przez rosyjskiego producenta Zvezda. Pojazdy i samoloty składają się z kilku części, które można łączyć ze sobą bez używania kleju. Tematyka poruszana przez Zvezdę jeżeli chodzi o pojazdy w 1/100 oraz samoloty w 1/144 to głównie II wojna światowa, aczkolwiek znajdziemy też kilka współczesnych pojazdów (Ural, T-72).  Zvezda posiada również w swojej ofercie pojazdy i samoloty do szybkiego złożenia w skali 1/72, te również z czystym sumieniem mogę polecić, aczkolwiek przy pojazdach należy uważać na gąsienice, które mogą sprawić niemałe problemy początkującym.

Kolejna świetna propozycja dla poczatkujących, proste modele z polskiej firmy First to Fight. Modele poruszają głównie tematykę września 1939. W serii pojawiły się długo wyczekiwane pojazdy jak francuskie czołgi Renault R-35 i Hotchkiss H-35 oraz polskie ciągniki C2P i C4P (oczywiście w skali 1/72). Dużo tez jest pojazdów niemieckich (aż za dużo moim zdaniem) więc każdy znajdzie coś dla siebie :). Modele oczywiście są na wysokim poziome a ich złożenie mimo niewielkiej skali nie powinno sprawić trudności poczatkującym.

Ciekawą propozycją, jeżeli chodzi o pojazdy w swojej ofercie posiada Trumpeter. Kilka sowieckich pojazdów (Komintern, Woroszyłowiec czy działo samobieżne SU-152) to zestawy do szybkiego złożenia. Mimo, że cena tych modeli oraz dostępność może być czasami utrudniona, z czystym sumieniem mogę je polecić poczatkującym. Z tego co obserwuję, producent rozszerza ofertę, w sprzedaży pojawiła się ciężarówka Ural oraz sowieckie czołgi średnie T-28 więc może w ofercie pojawią się też pojazdy jakichś innych nacji walczących w II wojnie światowej.


Tym razem skala 1/35. Moim zdaniem praktycznie każdy starszy model firmy Tamiya mogę z czystym sumieniem polecić poczatkującym. Niektóre modele są już dość wiekowe niezbyt bogate w detale, ale składają się jak klocki lego. Jeżeli chodzi o ceny modeli są one różne i mogą one nadszarpnąć modelarski budżet poczatkującego hobbysty, ale budowa modeli tego producenta to czysta przyjemność no i dobra inwestycja. Jeżeli chodzi o pojazdy to niewielkim problemem mogą okazać się winylowe gąsienice.
Na początek polecam Pzkpfw II Ausf F/G (model bardzo tani i dobry, niestety brak go na zdjęciach, ale dawno temu popełniłem go co możecie zobaczyć TUTAJ). Czołg T-34/76 (w każdej wersji) oraz Pzkpfw V "Panther" Ausf. A

Kolejnym producentem wartym uwagi jeżeli chodzi o modele 1/35 jest wcześniej wspomniany Trumpeter. Najbardziej polecam różnego rodzaju wersje czołgów KW-1 oraz 2. Mimo, że przy budowie wymagają trochę uwagi i są dość czasochłonne (spora ilość kół jezdnych do sklejenia), to na pewno się nie zawiedziemy. Chiński producent postarał się o detale, więc nie będzie wstydu, aby postawić sobie taki model na półce :). W czołgach KW mamy możliwość wykonania gąsienic z części plastikowych oraz z winylowych pasków.

W moim zestawieniu występuje mało samolotów. Dlatego na pierwszy rzut idą modele naszego polskiego producenta czyli Arma Hobby. Producent zadbał o zestawy dla juniorów oraz dla bardziej doświadczonych modelarzy tzw. expert set. Modele nie różnią się tak właściwie jakością wykonania a dodatkami. W dwóch wersjach otrzymujemy dodatki w postaci blaszek fototrawionych. Mimo, że nie powinienem polecać modeli dla poczatkujących z  "blaszkami" to jednak w zestawie dla juniora, nie ma zbyt ich wiele, a korzystanie z takich dodatków nie powinno być dużym problemem. Modele w wersji junior nie są też bardzo drogie.
Kolejna propozycja to IBG.. Co do produktów firmy IBG, miałem pewne wątpliwości, czy aby na pewno nadają się dla poczatkujących. Co do jakości wykonania nie mam zastrzeżeń, bo modele są dobrze spasowane, ale multum dodatków w postaci blaszek może przerażać.
Moim zdaniem modele tej firmy polecam tylko wtedy, kiedy nabierzemy już doświadczenia.
No i "crem de la creme" czyli modele tanie. Poczatkującym odradzam większość produktów firm ZTS Plastyk, Mistercraft RPM itd. Są to modele dość wiekowe i niezbyt dobrze spasowane. Oczywiście są pewne wyjątki np:
-PZL .P.7 1/72 ZTS Plastyk/Mistercraft-model dobrze się klei, spasowanie poprawne. Polecam "siódemkę" z Plastyka, ze względu na lepsze kalkomanie.
-PZL P.11c 1/72 ZTS Plastyk-mimo wieku i dużej ilości śladów po wypychaczach model wręcz prymitywny.
-RWD-8 1/72 ZTS Plastyk/Mistercraft-tu również, jeżeli chodzi o spasowanie jest ono poprawne, co ciekawe modele tych producentów mają lepiej odwzorowany płat niż modele firmy IBG.
-Hawker Hunter F Mk.6 1/72 ZTS Plastyk/Mistercraft-model dość dobrze spasowany (mimo wieku) a co najważniejsze tani. Polecam Hawkera ze stajni Plastyka (lepszy plastik)
P-40 Kittyhawk Mk.III 1/72 Mistercraft/Smer- moim zdaniem model świetny, dość stary, ale spasowany poprawnie. Naprawdę wymaga niewielkiej ilości szpachli. Problemem mogą okazać się kalkomanie (znana bolączka firmy Mistercraft) Jakiś czas temu model ten udało mi się skleić więc odsyłam was do galerii TUTAJ efekt oceńcie sami :)
Focke Wulf FW 190 D-9 1/72 ZTS Plastyk/Mistercaft- model naprawdę prosty w budowie. Problemem może być dopasowanie owiewki do kadłuba. Dość dobre ogólne spasowanie, oczywiście mankamentem w przypadku Mistercrafta są kalkomanie. Również taki model udało mi się złożyć. Galerię możecie zobaczyć TUTAJ

Na tych wszystkich propozycjach na tą chwilę chciałbym zakończyć ten wątek. Oczywiście jest wiele innych modeli których w zestawieniach nie wspomniałem. W  miarę możliwości post ten będę starał się aktualizować. W następnych postach postaram się przejść już do konkretów czyli do budowy oraz malowania modeli :)
 
Pozdrawiam serdecznie
ModelistConstructor



Komentarze