piątek, 30 stycznia 2015

Recenzja: Niemiecki czołg średni Pzkpfw IV Ausf. D 1/100 Zvezda

Witam wszystkich !!!

Dzisiaj postanowiłem zrecenzować kolejny pojazd w skali 1/100 firmy Zvezda. Tym razem bohaterem recenzji będzie Pzkpfw IV Ausf. D


Szata graficzna pudełka, standardowa.Co ciekawe modelik ten zaskoczył mnie wieloma rzeczami. pierwsza to taka że instrukcja złożenia czołgu znajduje się nie na kartce, a na odwrocie pudełeczka.W pojazdach radzieckich zawsze wszystkie rysunki montażowe były zawarte w instrukcji papierowej.Druga rzecz to taka że wszystkie wypraski z częściami  były zapakowane w foliowy woreczek ! Co przy pojazdach radzieckich również nie jest spotykane. Czyżby zvezda lepiej traktowała Niemców :)
W zestawie znajduje się model czołgu, krótka informacja o pojeździe na niedużej kartce, oraz karta do gry, opisująca jednostkę.Niestety nie wiem na czym system tej gry polega :(
Przyznam że nie daje mi to spokoju i w końcu to rozgryzę.Teraz trochę o samych wypraskach. Moim zdaniem są bardzo dobre, jak na taką skalę są bogate w detale. Na uwagę zasługuje fakt iż wieżyczka dowódcy czołgu nie jest odlana z całą wieżą. Narzędzia są odlane na kadłubie. Wszystko pięknie ładnie ale Zvezda tutaj się nie popisała. Na kadłubie zostało sporo części odlewowych, które trzeba dodatkowo wycinać, od razu jak zobaczyłem takie coś skojarzyłem sobie to z modelami samolotów z firmy Plastyk. Tam też takie "kwiatki" mogliśmy spotkać i możemy spotkać do tej pory.Może mi się trafił jakiś trefny egzemplarz, ale tutaj odejmuję  jeden punkt.


Co do innych części (górnej części kadłuba i układu jezdnego) nie mam zastrzeżeń.

                                                                    Detale wieży

Ogólnie modelik jest przeznaczony dla początkujących modelarzy, co nie wyklucza żeby takie modele składali tez modelarze już doświadczeni w swoim fachu. Modele te są niedrogie (ja zapłaciłem ok 11 zł) w sam raz nadają się do ćwiczenia malowania, oraz różnych technik: washa czy tez brudzenia. Bardzo polubiłem te modeliki, są bardzo sympatyczne, a po pomalowaniu prezentują się świetnie na półce.Mam zamiar złożyć i uzbierać ich coraz więcej Wielkim minusem (akurat w tym modelu) są nadlewki, dla początkujących modelarzy może to być po prostu denerwujące, w końcu to modelik do szybkiego złożenia. Problemem może być tez dość łamliwy plastik, przy wycinaniu niektórych części z ramek naprawdę wiele uwagi trzeba poświęcić aby niczego nie uszkodzić. W sumie nie tylko przy wycinaniu. W poprzedniej recenzji zachwalałem BA-10, sam modelik jest fajny, ale bardzo delikatny, przednia oś złamała mi się po ciut mocniejszym wciśnięciu tego elementu w odpowiednie miejsca w podwoziu. Myślę że przy Panzer IV jest podobnie, przy skladaniu modelika trzeba bardzo uważać żeby nie uszkodzić części.

Moja ocena: 5/6 ;)

To na razie tyle, zapraszam do głosowania w ankiecie, do jej zakończenia pozostało już tylko kilka dni. :)

Pozdrawiam serdecznie
ModelistConstructor

czwartek, 29 stycznia 2015

Zbudujmy model: Polski Fiat 621 1/72 First to Fight

Witam wszystkich !!!

Z racji tego że rzadziej wstawiam posty na fb i na blogu postanowiłem zrobić taką  małą niespodziankę. Na macie po raz kolejny wylądował Polski Fiat 621 z First to Fight.
Prace nad modelem trwały ok. 3 dni ;). Wykonałem go w jednolitym malowaniu. Fiacik malowany farbami pactra numerami A33, A46, A102 (plandeka). Malowany pędzlami. Ogólnie z modeliku jestem bardzo zadowolony, jednolite malowanie bardzo fajnie wyszło. Chciałem Fiacika wykonac w kamuflażu trójkolorowym, ale po ostatnich wypadkach (TKS 1/35) postanowiłem że model pomaluję całkowicie na oliwkowy kolor. Modelik dostał też delikatny wash. Zostało tylko brudzenie, ale przewiduję że będzie ono delikatne.

Pozdrawiam serdecznie.
ModelistConstructor
środa, 28 stycznia 2015

Sdkfz 231 1/72 Roden - Galeria (zdjęcia dodatkowe)

Witam wszystkich !!!

Postanowiłem umieścić na fb oraz na blogu nowe zdjęcia sdkfz 231. Chyba dopiero zaczynam ogarniać tematykę fotografowania modeli. No ale człowiek uczy się całe życie jak to mówią.
Myślę że fotki są udane i są lepsze od poprzednich. Myślę też nad zamieszczeniem na moim blogu jakiegoś poradnika dotyczącego fotografowania modeli. No, ale może to kiedyś ;)
Tymczasem zapraszam do nowej galerii sdkfz 231.

Pozdrawiam wszystkich
ModelistConstructor


                                                 
                                                          

wtorek, 27 stycznia 2015

Sdkfz 231 1/72 Roden Galeria końcowa ;)

Witam wszystkich !!!

Oto fotki z zakończonej budowy Sdkfz 231 1/72 firmy Roden. Z modelu jestem zadowolony, choć przy wielu elementach spieszyłem się za bardzo (a pośpiech u modelarza to rzecz bardzo zła) mimo wszystko nie jest źle. Jestem zadowolony że posiadam w kolekcji model tego pojazdu gdyż zawsze mi się on podobał. Może kolejny model sdkfz (tak, planuję budowę takiego samego pojazdu w przyszłości) wyjdzie mi lepiej. Model brudzony suchymi pastelami, malowany farbami pactra A107, A33, A17 (trzonki narzędzi) wash z farby revell czarnej matowej (Revell 5).
Jako że budowa modelu została zakończona, pojawi się kolejny warsztat, ale tu sprawię niespodziankę i nie powiem o jaki model chodzi. Zapraszam również do głosowania na model, który chcecie żebym zbudował.

Pozdrawiam serdecznie
ModelistConstructor


Sdkfz 231 na prowizorycznej podstawce (niedokończonej)
Tył pojazdu. Niestety tutaj dałem ciała, zestawowe kalki rozsypały się w rękach :/. Jest to największa bolączka tego zestawu. Kalkomanie są po prostu za delikatne.Jeżeli uda mi się zdobyć kalkomanie do tego modelu,i nakleję je bez przeszkód to zaktualizuję galerię z modelikiem.
                                                        Sdkfz 231 i Pzkpfw I Ausf. A

Sdkfz 231 1/72 Roden - Dalsze zmagania z Niemcem :P

Witam wszystkich!!!

Od razu na początku chciałbym przeprosić za długą nieobecność. Była ona związana z prywtnymi sprawami. Na szczęście budowa Sdkfz 231 zmierza ku końcowi. Samochodzik dostał wash z czarnej farby revella. Gdy piszę te słowa modelik właśnie schnie :) Zostało tylko brudzenie. Zastanawiam się także nad wykonaniem podstawki do tego modelu, ale zobaczymy jak to jeszcze wyjdzie.

A tym czasem zapraszam do obejrzenia zdjęć z obecnych prac.

Pozdrawiam wszystkich
ModelistConstructor ;)

poniedziałek, 12 stycznia 2015

Recenzja: Samochód pancerny BA-10 1/100 Zvezda

Witam wszystkich !!!

Robiąc ostatnio zakupy w sklepie modelarskim, skusiłem się na ten oto modelik. :)

Jest to kolejny model z serii 1/100 firmy Zvezda do wargamingu. Moim zdaniem modele w tej skali bardzo fajnie prezentują się na półce po dokładniejszym dopracowaniu. Za model zapłaciłem dokładnie 10 zł i zakupu wcale nie żałuję. Lubię składać modele w tej skali i traktuje je jako tzw. modele odpoczynkowe. Kilka modeli zvezdy w tej skali już złożyłem, galerie tych modeli możecie zobaczyć na mojej stronce facebookowej, do której odwiedzania serdecznie zapraszam.

Z tyłu pudełka znajduje się krótki opis zestawu (jaką długość ma model po złożeniu, co wchodzi w skład zestawu itp) napisy są w dwóch językach: rosyjskim i angielskim.
W skład zestawu wchodzi: ramka z częściami, instrukcja, oraz karta do gry. Co do karty nie do końca rozumiem o co w niej chodzi, gdyż wargaming jest dla mnie czarną magią i nigdy się w to zbytnio nie zagłębiałem.

Instrukcja mimo że w języku rosyjskim i angielskim jest bardzo czytelna, rysunki są dokładne. Przy poprzednich modelach zvezdy z tej serii nigdy nie miałem problemu z rozczytaniem instrukcji i klejeniem modelu. Producent w instrukcji zapewnia że model można złożyć również bez kleju, jednak ja zawsze poszczególne części łączę ze sobą klejem modelarskim.
Druga strona instrukcji.


Teraz trochę o wyprasce. Moim zdaniem jak na taką skale model jest bardzo dobrze odlany, detali jest sporo, przez co model nie wygląda jak zabawka. Plastik zvezdy niestety jest łamliwy, także przy budowie modelu trzeba uważać by nie uszkodzić części.Najbardziej podobają mi się koła, bieżnik opon jest świetnie odlany :)


Mój ostateczny werdykt brzmi następująco: Modelik bardzo ładnie się prezentuję, co do sklejalności na razie wypowiedzieć się nie mogę, ale myślę że nie sprawi on kłopotów tak samo jak inne modele tej skali firmy zvezda. Modelik jest przeznaczony zarówno dla modelarzy początkujących jak i zaawansowanych. Stanowi świetną bazę do testowania różnych technik modelarskich. Kolejną zaletą jest też cena, ja zapłaciłem 10 zł, za tak wykonany model to bardzo dobra cena ;)W najbliższym czasie być może pojawi się jakaś krótka relacja z tym pojazdem w roli głównej, chociaż cały czas po głowie chodzi mi TKS, obiecałem sobie dokończyć projekt więc będę starał się, aby i TKS pojawił się w mojej galerii modeli. Natomiast BA-10 będzie fajną odskocznią od "tekaesowej" porażki i pozwoli spokojnie podejść do "tankietkowego" projektu. ;)

Moja ocena 5/6 ;)

Pozdrawiam serdecznie
ModelistConstructor

Zbudujmy model TKS z nkm 20 mm 1/35 RPM

Witam wszystkich!!!

Chciałem z żalem poinformować że projekt TKS okazał się klapą, a wszystko przez humbrole. Nie wiem dlaczego ale wiedziałem że stanie się coś złego. Otóż tankietka otrzymała kolor bazowy z H93 i kolory kamuflażu H117 i nie z H160 a H183 (widocznie Pan w sklepie modelarskim machnął się i otrzymałem puszeczkę z inną farbą.)

 Tak miała wyglądać tankietka :(

Do pewnego momentu było wszystko w porządku, nagle farba zaczęła odpryskiwać i pękać !!!! Być może to wina farbek, dużo ludzi uważa że jakość humbroli strasznie spadła, nie są to takie same farby jak kiedyś. Możliwe że przyczynił się też do takiego stanu rzeczy rozcieńczalnik wamodu (ma już swoje lata). Zdenerwowany całą sytuacją, postanowiłem projekt zawiesić :( jednak po głębszym zastanowieniu postanowiłem się nie poddawać. Postanowiłem że tankietka otrzyma nowe kolory ale tym razem już z farb akrylowych. Prawdopodobnie tankietkę wykonam w malowaniu niemieckim ;) będzie to takie urozmaicenie, gdyż wszystkie tankietki z serii First to Fight wykonałem w malowaniu polskim.
Szkoda że tak się to wszystko potoczyło, ale w modelarstwie tak jak w życiu, nie zawsze wszystko się udaje, ważne że model będę mógł poprawić i mam nadzieję że już bez żadnych niespodzianek będę mógł go zaprezentować. :)

Pozdrawiam serdecznie
ModelistConstructor